פיזיותרפיה התפתחותית היא תחום טיפולי המתמקד בהתפתחות המוטורית של הילד, ומאפשר את השתתפותו הפעילה בחיי היומיום ובדרישות החיים שהילד והתינוק מתבקש אליהן.

פיזיותרפיה לתינוקות

אבחון לתינוק:

האבחון הוא תצפיתי ברובו, ונבחנת בו ההתנהלות הספונטנית של התינוק בסביבת המשחק הטבעית שלו. ההתמקדות היא בתצפית על תבניות מוטוריות, איכות התנועה, רצף וזרימה, כמו גם בהתבוננות על אופן המשחק שלו והטמפרמנט הטבעי שלו.

באבחון נערכת בדיקה פיזיקלית לתינוק, שמטרתה היא לשלול תבניות פתולוגיות ורפלקסים פתולוגיים, ולהתרשם מהגמישות המפרקית, מטונוס השרירים של התינוק ומהשליטה בראש ובגו.

טיפול בתינוק:

הטיפול מתמקד בהשגת אבני דרך מוטוריות ומשחק במנחים שונים, ובתנועה ספונטנית הנובעת מיוזמתו של הילד. הטיפול נעשה באוירת משחק תוך קידום התינוק אל תבניות התנועה התקינות ואל התנוחות הבשלות מבחינה התפתחותית.

בין טיפול לטיפול ניתנת הדרכה לקידום התינוק בבית, ע"י תרגילים פשוטים הניתנים לביצוע בעזרת ההורים.

הקרקע לטיפול נכון הוא אבחון מעמיק של הגורמים השונים המפריעים לתינוק בתנועתו – מתח שרירים (טונוס) נמוך מדי או גבוה מדי, גמישות יתר מפרקית, רגישות יתר תחושתית ועוד.

פיזיותרפיה לילדים

אבחון לילד:

האבחון לילד נועד לאתר קשיים מוטוריים שמקורם במתח השרירים ובסינכרון ביניהם, בגמישות יתר, בתכנון תנועה והתנהלות במרחב, בחשש מתנועה ועוד.

באבחון מתרשמים מתנועתו של הילד באופן ספונטני ובצורת משחק, ומבקשים מהילד לבצע מטלות עפ"י הוראה פשוטה. כמו כן מתרשמים מיכולות כגון הליכה, ריצה, קפיצה, משחק בכדור ועוד, לאור הקשיים שמציגים ההורים, ובגילאים הבוגרים יותר גם הילד בעצמו.

הטיפול מתאים לתינוקות מגיל חודשים ספורים עד גיל הליכה.

טיפול בילד:

הטיפול מתמקד בהשגת תנועה איכותית ואפקטיבית עבור הילד, תוך שימוש בנקודות חוזק ויכולת של הילד. בתחילת הטיפול יבחרו יחד עם הילד וההורה מטרות פונקציונליות החשובות לילד ולמשפחה, כגון השגת עצמאות בגן השעשועים, השתתפות במשחקים ופעילויות מוטוריות התואמות לגיל, והעלאת רמת האקטיביות של הילד במרחב.

הטיפול נעשה באופן של משחק מובנה או חצי מובנה, תוך מתן חופש ואפשרות בחירה לילד.

בין טיפול לטיפול תינתן הדרכה למשחקים פשוטים הניתנים לביצוע בבית, המקדמים את המטרות המוטוריות החשובות לילד.

מומלץ לשתף בתרגול את כל בני המשפחה ולהפוך אותו להנאה משותפת עבור כולם.

הטיפול מתאים לגילאי שנתיים עד 10.